A nyolcvanas években önkéntesekből álló csoportot szerveztünk, amely mentálhigiénés szakemberekből állt. Felvettük a kapcsolatot a fiatalkorúak tököli börtönével, és a szabadulóknak segítettünk ruhával, lakással, munkahellyel. Utcai felkereső szolgálatunk során a tereken, pályaudvarokon sok nehéz sorsú fiatallal találkozhattunk, és számukra úgynevezett teaházi program indult, amelynek két éve alatt nyolcezer rászoruló kapott heti rendszerességgel meleg ételt, ruhát, egészségügyi, szociális, jogi segítséget.
A Fővárosi Önkormányzat megbízásából rövid ideig vezetett szállás hajléktalan lakóinak is széles körű támogatást nyújthattunk. A megnövekvő igények kielégítésére a munkába számos önkéntes segítő kapcsolódott be, szélesre tárva otthonuk ajtaját, akiktől a rászorulók további segítséget kaptak. A drogmentes környezet, a pozitív családi minta, a bensőséges kapcsolat és a személyes törődés a változás lehetőségét kínálta azoknak, akik új életet akartak kezdeni.
A munkanélküliek és munkát kerülők dolgozni, az iskolázatlanok pedig tanulni kezdtek.
Az Emberbarát Alapítvány létrejöttével 1989-ben a segítő tevékenység intézményesült. Még ebben az évben megvásárlásra került a volt kőbányai zsinagóga védett épületegyüttese, amelynek egyik szárnyában - sok önkéntes munkával és svéd anyagi segítséggel - 11 hónapig tartó felújítás után, 1991 áprilisában megnyithatta kapuit az Emberbarát Alapítvány Alkohol-Drogrehabilitációs Intézete. Az első évben a szenvedélybetegek ellátásához semmilyen állami támogatást nem kaptunk. Az első sikeres év elteltével figyeltek fel az Alapítvány tevékenységére a hivatalos szervek, és fokozatosan kialakult több állami intézménnyel és civil szervezettel is az együttműködés.
Az 1992-ben megalakult Kábítószerügyi Tárcaközi Bizottságban Bereczki Sándor és jómagam szakértő tagjai lettünk a börtönalternatíva, a kezelési és a prevenciós munkacsoportnak. A KTB különböző munkacsoportjain keresztül, 1992-től bekapcsolódtunk a drogfogyasztás elleni országos küzdelembe. Az állami intézmények és civil szervezetünk közötti kapcsolat lehetővé tette szakembereink folyamatos továbbképzését Magyarországon és külföldön.
Bereczki Sándor, az Alapítvány elnöke, az Alkohol-Drogrehabilitációs Intézet igazgatója, ma már szaktekintély, aki több mint négy évtizedes munkássága során igen jelentős tapasztalatokra tett szert a gyermek- és ifjúságvédelem, a prevenció és a szenvedélybetegek rehabilitációja terén. 2000 januárja és 2001 júniusa között az Európa Tanács Pompidou Csoport szaktanácsadójaként együttműködött a Szlovák Nemzeti Projekt Team-mel és a Nemzeti Mag Csoporttal, hogy segítse a drog-igény csökkentésére, a fiatal szenvedélybetegek rehabilitációjára és reszocializációjára összpontosító nemzeti oktatóanyag fejlesztését, és módszertani anyagot írjon hozzá.
Az Emberbarát Alapítvány megalakulása óta, 1995-től tagja a Magyar Drogterápiás Intézetek Szövetségének (MADRISZ), amely 2000-ben titkárának választott.
Az Emberbarát Alapítvány 1998 óta kiemelten közhasznú szervezet. Változatlanul törekszik az alapító okiratában foglaltakat mind nagyobb hatékonysággal megvalósítani. Részt vállal a drog- és az alkoholfogyasztás megelőzéséért folytatott küzdelemben, az emiatt csapdába jutottak felkarolásában és kezelésében. Az elsődleges drog-prevenció az iskoláskorú fiatalok és a családok körére terjed ki. A másodlagos drog-prevenciót az Alapítvány Mentálhigiénés Központjában működő Addiktológiai Gondozóban ambulánsan végezzük. A komplex rehabilitáció az Alkohol-Drogrehabilitációs Intézetben krónikus fekvőbeteg ellátás és komplex reszocializáció (pszichoszociális gondozás, munkára felkészítés, átmeneti és tartós foglalkoztatási programok) formájában valósul meg.
Bereczkiné Loránt Ágnes